Oaxaca je centrom výroby známej mexickej pálenky tequily. Len o trochu menej známy je mezcal. V okolí Oaxaky jestvuje množstvo paliarní a v samotnom hlavnom meste rovnomenného štátu v ktoromkoľvek potravinárskom obchode vám ponúknu široký výber oboch alkoholických nápojov. Od ľudových cien po poriadne mastné...
Tequila bola „vynájdená“ v 16. storočí Španielmi, ktorí sa dali inšpirovať domorodcami a ich agavovými nápojmi. V Mexiku možno kúpiť niekoľko sort tequily. Najobyčajnejšia a najrozšírenejšia je tzv. tequila blanca. Je číra a u nás sa predáva pod označením tequila silver. Ďalším druhom je tequila oro, u nás sa predáva ako tequila gold. Od prvej sa líši farbou – je mierne žltkastá, ale to len vďaka tomu, že sa do nej pridáva karamel. Obe tieto tequily majú pomerne surovú chuť – na zrenie nápoja sa príliš nehľadí.
Hodnotnejšia sorta je tequila reposado. Má zlatistú farbu a jemnejšiu chuť – obe vlastnosti sú výsledkom minimálne ročného zrenia v sudoch.
Najkvalitnejšia je tequila añejo – tá zrie v sudoch až tri roky. Má tmavú farbu, skvelú chuť a vysokú cenu.
Soľ a citrón sa používa len k prvým dvom druhom. Ak by ste „ohurovali“ spoločnosť soľou a citrónom pri podávaní tequily reposado alebo añejo - boli by ste za barbara!
Inak, ak ten rituál neovládate:
1.najprv obliznúť ruku,
2.potom nasypať soľ,
3.obliznúť soľ,
4.vypiť tequilu,
5. zajesť citrónom.
Mezcal je ďalší typický mexický nápoj známy tým, že na dne fľaše by sa mal kúpať červík. Ide vraj o to, kto ho vypije. Lebo kto ho vypije, ten bude mať nasledujúc obdobie šťastné. Podľa inej verzie sa červík pridáva do fľaše len a len kvôli zvýšeniu atraktivity mezcalu a jeho lepšej predajnosti. Červík je vlastne húsenica, teda larva motýľa žijúceho v agave. Húsenici sa hovorí gusano.
Ak náhodou červík vo fľaši mezcalu chýba, je dosť možné, že vám ho naservírujú ako doplnok nápoja na tanieriku.
Mezcal sa takisto vyrába z agave, ale chutí výrazne inak ako tequila. Má chuť akoby po údení a drevenom uhlí.
K niektorým mezcalom, resp. tequilám pridávajú výrobcovia vrecúška s korením. Vrecúško je priviazane ozdobnou šnúrou o hrdlo fľaše a vy si korením máte vylepšiť chuť nápoja..
Trochu mi to pripomenulo mladé a nerozvážne študentské časy, keď sme na internáte nemierne pili poldecové, ale aj decové vodky s cesnakom a čiernym korením. Účinok bol rýchly. Pečene vtedy ešte neprotestovali. Až teraz v „mladšom strednom veku“ sa potvory zoskupili do hnutia odporu a odmietajú spracovať aj dve piva kombinované s jedným mastným chlebom.
Alkoholickí labužníci leťte do Mexika – čaká Vás tam raj. Pečienkari zostaňte radšej doma!
Zdroj fotografií:
PF
a
http://www.aaabartendingschool.com/bartending_news/wp-content/uploads/2006/05/mezcal.gif
http://www.mezcal.net/images/Scorpion_Mezcal_Silver.jpg
http://www.5cense.com/Yucatan/08_xtabentun_mezcal.jpg
http://www.ilcircolo.net/lia/mezcal-y-gusano.gif
http://media.timeoutchicago.com/resizeImage/htdocs/export_images/157/157.feat.drinking.mexican.w.jpg?
http://casademezcal.com/images/mezcal_bottle.jpg
http://www.tequila.net/images/stories/jreviews/tn/tn_403_divino_joven_mezcal_1178252274.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/37/Mezcal_monte_alban_0.7.jpg
http://img.alibaba.com/photo/11978424/Mezcal_San_Martin.jpg
http://mexicob2b.com/images/mezcal.jpg
Komentáre
brrrr
:-)
No radšej ostanem pri klasike
Aby som si ruky stále olizoval, kto to videl:)
Pali...
ajajaj