Novodevičský cintorín II.
Zo známych mien ruskej techniky upútajú hroby leteckých konštruktérov Tupoleva, Iljušina a Lavočkina.
Pod vedením A. N. Tupoleva bolo navrhnutých 100 prototypov lietadiel, z ktorých sa 70 dostalo do výroby. Vo svojej dobe bol Tupolev 104A síce nie prvým, ale jediným osobným prúdovým lietadlom v pravidelnej prevádzke na svete. Jeho interiér navrhla Tupolevova manželka.
S. V. Iljušin je dôkazom, že nikdy nie je neskoro: do školy začal chodiť až keď mal 9 rokov. V pätnástich rokoch už pracoval ako pomocný robotník na letisku, kde pomáhal roztláčať lietadlá...
Krížov na tomto, trochu ateisticky pôsobiacom cintoríne veľa nenájdete. Zato sôch a búst od najznámejších ruských sochárov je tu neúrekom. Ale aj nevkusných, takmer v „životnej„ veľkosti zhotovených a na hrob umiestnených modelov tankov...
Pod monumentálnym náhrobkom z čierneho a bieleho mramoru odpočíva i jediný sovietsky vodca, ktorý nie je pochovaný pri Kremeľskom múre – Nikita Sergejevič Chruščov. Teda ten sovietsky vodca, ktorý najviac utkvel v pamäti svojim úporným záujmom o výnosy kukurice, významnou úlohou v kubánskej kríze, podporou vybudovania berlínskeho múru a vystúpením v OSN, pri ktorom búchal u rečnícky pult vlastnou topánkou.
Povolenie na osadenie Chruščovovho náhrobného kameňa prišlo po tuhom boji s úradmi až po roku od jeho smrti. Chruščovovu smrť vtedajšie úrady „zasklili„ – oficiálna správa hovorila len o úmrtí zaslúžilého dôchodcu...
Autorom náhrobku je Ernst Neizvestnij. Hoci sám kedysi Chruščovovým režimom prenasledovaný, Neizvestnij týmto spôsobom uznal isté Chruščovove zásluhy o nápravu stalinských krívd. Práve zvolenie čierneho a bieleho kameňa má symbolizovať boj dobra so zlom, ktoré je stále prítomné. Chruščovov náhrobok pôsobí monumentálne, no tradične.
Naproti tomu náhrobok prvého prezidenta v ruských dejinách - Borisa N. Jeľcina, pre nedostatok miesta pravdepodobne vybudovaný tak, že neorganizovane vyčnieva do jednej z hlavných uličiek cintorína, žiari ruskými národnými farbami. Vyzerá ako ruskou zástavou pokrytý futuristicko – avantgardný diván, ktorý je pôsobivý na pohľad, ale nepohodlný na sedenie.
Na cintoríne možno nájsť aj hroby ďalších ruských politikov. Napríklad Anastasa Mikojana. Ten bol v rokoch 1964-65 predsedom Prezídia najvyššieho sovietu ZSSR. Táto funkcia bola vlastne predchodcom prezidentskej funkcie v Sovietskom zväze. Samozrejme mal aj plno ďalších funkcií... Významné zásluhy má o to, že sa Kuba po sklamaní z ruského ústupu počas kubánskej krízy nezačala orientovať na Peking. Čiernym bodom jeho kariéry je jeho podpis pod návrhom Lavrentija Beriju na prijatie opatrenia č. 00350 o „Odľahčení väzníc ... „.
Toto opatrenie malo v praxi za následok známu tragédiu z Katyňského lesa, kde príslušníci NKVD zastrelili tisíce poľských dôstojníkov. O Mikojanovom zapálení pre socialistickú ideu svedčí aj jeho údajný návrh, aby prvé sovietske sputniky len bohapusto nepípali, ale na počesť Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie hrali Internacionálu.
hrob Anastasa Mikojana
Spomedzi množstva sovietskej generality tu odpočíva aj maršál Pavel Semjonovič Rybalko. Bojoval pri Stalingrade, v najväčšej tankovej bitke 2. svetovej vojny pri Kursku a jeho 3. gardová tanková armáda sa ponáhľala dobyť Berlín. To mu však nebolo dopriate. V Prahe vypuklo povstanie a Generálny štáb Červenej armády rozhodol, aby mu išiel na pomoc. A tak sa Rybalko stal osloboditeľom Prahy.
Na Novodevičskom cintoríne odpočívajú aj i ženy ruských vodcov Stalina a Gorbačova. Manželom milovaná Raisa M. Gorbačovová, ktorú sklátil rak a manželom (ne?)milovaná Nadežda S. Allilujeva, ktorá skončila záhadne - tak, ako viacerí, pochovaní na tomto cintoríne – (samo?)zastrelením.
Novodevičský cintorín sa nachádza za južnými múrmi rovnomenného kláštora založeného v roku 1524. Komplex s červenobielou 72 metrov vysokou vežou zvonice sa považuje za najkrajší uzatvorený kláštorný komplex v Moskve. V kláštore korunovali Borisa Godunova, ale viac sa uplatnil ako odkladisko nežiaducich žien – ocitli sa tu nielen sestry Petra Veľkého - Sofija Alexejevna, Jekaterina, Jevdokija a Mária, ale neskôr aj jeho prvá manželka Jelena.
Pochovať sestry Petra Veľkého mohla byť pre hrobárov riadna fuška, pretože Peter Veľký meral vyše dvoch metrov a genetické pravidlá naznačujú, že ani sestry nemuseli byť práve najkratšie...
Osobnosti, ktoré hýbali dejinami Ruska však nenájdete len na Novodevičskom cintoríne. Nedávno zosnulého spisovateľa, disidenta, nositeľa Nobelovej ceny za literatúru Alexandra Solženicyna však pochovali podľa jeho priania v moskovskom Donskom kláštore. Novodevičský cintorín odmietol. Ktovie prečo?
Zdroj fotografií:
PF
Komentáre
Pali...
sa pamätám že otcovho kolegu volali Chruščov
.. a inak zase parádny exkurz po matičke Rusi, teda po Novodevičskom cintoríne a rovnomennom kláštore, ktorý je úžasný..
About the tombstone
Good days! We hope to be a partner of your company. We can supply all kinds of tombstones. It has good quality and competitive price in the market.
If you have any question or any enquiry, pls do not hesitate to contact me.
Kind Regards
Eddy
ALITE STONE Co., Ltd.
Skype——cqshao
Tel: 0086-592-5815036
Fax: 0086-592-3272027
Mail: wiki@alitestone.com
MSN: eddyllen@hotmail.com
Web: http://www.alitestone.com
?
Miloslav
(Inak si nemyslím, že príspevok o Novodevičskom cintoríne by bol kritický, len som sa ho usiloval napísať odľahčene, aby bol čitateľný aj pre ľudí, ktorí by si inak o cintorínoch a histórii nečítali...
Tu je link dokazujúci, že viem zaujať kritický pohľad aj na opačnú starnu ...-)))
http://blisty.cz/aut/491/art.html