Hlavné santiagské námestie Plaza de Armas je celé rozkopané. Budujú tu ďalšiu linku metra. Napriek tomu sa dá dostať ku Catedral Metropolitana, ktorá stojí vo východnom rohu námestia.
Catedral Metropolitana
Catedral Metropolitana
Zvonku katedrála obložená plechovými plotmi príliš neupúta, ale vnútri je pokojná atmosféra zlatých oltárov, farebných okien s náboženskými výjavmi, vône kadidla a najmä neoceniteľný chládok.
Vnútri zbožnosť, pokánie a pripomínanie si Božích prikázaní, vrátane toho siedmeho: nepokradneš a vonku pred katedrálou zmrzlina za nekresťanských 650 pesos.
Neďaleko katedrály, v budove bývalej colnice, sa nachádza Museo Chileno de Arte Precolombino. Španielofilom pripomína, že dávno pred Španielmi tu žili ľudia a ich vyspelé civilizácie predkolumbovských kultúr. Pod arkádami múzea je chládok. Chlapi tu majú rozostavané šachovnice a urputne bojujú o každú figúrku. Okoloidúci ich nerušia.
Museo Chileno de Arte Precolombino
Museo Chileno de Arte Precolombino
Museo Chileno de Arte Precolombino
Zo širokej Avenidy Libertador sa otvára námestie ústavy – Plaza de la Constitución. Tu dala španielska koruna v 18. storočí postaviť najväčšiu budovu vo vtedajšej latinskej Amerike – Palacio de la Moneda – prezidentské sídlo.
Palacio de la Moneda- prezidentský palác
V tomto paláci prišiel hrdinsky so zbraňou v ruke o život lekár a prezident Salvator Allende, ktorý sa odmietol vzdať aktérom vojenského puču podporovaného americkou CIA.
Prezident Salvator Allende
generál Augusto Pinochet
Dobre si pamätám televízne zábery rozstrieľaného paláca i rapotavé zvuky guľometov z televíznych šotov tých dní. Dnes sú streľbou zničené múry paláca opäť v poriadku. Ale v mysliach mnohých Chilanov, a nielen ich, ostali jazvy, pretože tu bol násilne prerušený veľmi nádejný pokus o vznik priekopníckeho, nezávislého, ekonomicky sebestačného a sociálne spravodlivého systému na americkom kontinente, nemajúceho s komunistami, ako sa to často mylne interpretuje, nič spoločné.
Palacio de la Moneda počas bojov
V zrkadlových sklách nahodilo rozostavených mrakodrapov na Alamede patriacich nadnárodným spoločnostiam, ktoré vyciciavajú z Chile nerastné bohatstvo šikovnejšie ako Stokerov Dracula krv, sa zrkadlia ojedinelé pozostatky starej koloniálnej architektúry. Takým je i najstaršia budova v Santiagu, kostol San Francisco s jednoduchými červenými múrmi, ktorý bez ujmy vydržal všetky ničivé zemetrasenia.
kontrast starého a nového – kostol San Francisco, najstaršia budova v Santiagu.
Teplo a zápach z exhalácií kolabujúcej dopravy, zhon, ruch a zmätok – aj to je Santiago.
Široká trieda, hlavná os vnútorného mesta, Avenida General O´Higgins, plná dopravného ruchu vás dovedie až ku kopcu Santa Lucia, ktorý sa vypína v centre mesta.
Avenida General O´Higgins
pohľad na jednu z hlavných santiagskych dopravných tepien z vrcholu kopca Santa Lucia
Kopec je vlastne udržiavanou záhradou s množstvom monumentálnych schodísk, sôch a fontán. Záhrady v tejto lokalite boli údajne už v roku 1875. Postupne pribúdali ďalšie a ďalšie na rôznych výškových úrovniach až z kopca vznikla udržiavaná oáza zelene uprostred päťmiliónového mesta utopeného v smogu.
park Santa Lucia
Santa Lucia síce nie je taká vysoká ako San Cristóbal, ale aj odtiaľto je pekný výhľad na mesto a najmä na najrušnejšiu ulicu Santiaga – Alamedu.
Pravdupovediac, kopec som navštívil z dosť prízemných dôvodov (prítomnosť verejného WC), ale keď som sa už naň vyštveral, povedal som si, že urobím pôsobivé večerné snímky mesta.
Nič som nedbal na upozornenie vytlačené v bedekri výrazným písmom: Kvôli neustálym krádežiam a prepadom sa odporúča Cerro Santa Lucia navštíviť len cez deň a pohybovať sa len po hlavných cestičkách.
pohľad z vrcholu Santa Lucia na Santiago
Dobre som urobil. Kopec vôbec nebol večer vyľudnený a nebezpečný. Práve naopak. Na najvyššej plošine kopca sa konal verejný koncert. Kapela v zložení gitara, basa, bicie a ťahacia harmonika hrala jazz i staré hitovky. Pokojne tu popíjam Fantu, odpočívam, čakám na tmu a píšem si poznámky. V písaní ma rušili len ovácie obecenstva, ktoré reagovalo ako na rockovom koncerte.
Vyfotil som západ Slnka nad Santiagom a svetlá mesta. Potom som zišiel na Avenida General O´Higgins a bol som prekvapený ako slabo je vysvietená.
Na ulici Ahumada vyhráva okoloidúcim množstvo muzikantov, hrá sa divadlo, a akýsi čudný spolok starých chlapov v oblekoch a starých žien s tamburínami hrá monotónne odrhovačky.
Obyvatelia Santiaga sa radi zabávajú do noci...
Santiago de Chile
V niektorých chilských mestách som pozoroval zaujímavý, pre mňa dosť nepochopiteľný, jav. Napríklad v Santiagu obchodíky ponúkajúce faxové a xerografické služby boli sústredené na jednej ulici. Bolo ich tu tesne vedľa seba aj dvadsať.
To isté sme mohli pozorovať na juhu Chile, v hlavnom mestečku ostrova Chiloé v dvadsaťtisícovom Castre, kde na jednej ulici boli vedľa seba štyri Veterinárie. Sú to priestory s kumulovanou funkciou veterinárskej ambulancie, lekárne a predajne krmív a chovateľských pomôcok.
Ako im išiel kšeft, keď mali konkurenciu takto blízko, neviem. Súdiac podľa toho, že v jednej z Veterinárií predávali okrem už spomenutého sortimentu aj drôtené pletivo, klince a iný materiál, ktorý sa zvykne u nás nazývať spojovacím (pričom nemám na mysli catgut, vicryl a iný chirurgický šijací materiál) a v druhom dokonca ovocie a zeleninu, asi to veľmi na zbohatnutie nebolo. Ale možno sa pod ich obchodnú úspešnosť podpísala aj skutočnosť, že juh Chile je oproti severu hospodársky zaostalejší.
Neviem si dosť dobre predstaviť tie trenice, keby všetky bratislavské xerokopírovacie či veterinárske služby boli sústredené trebárs na Obchodnej ulici...
Palacio de la Moneda
Zdroj fotografií:
http://www.precolombino.cl/es/institucion/fotos.php#
http://www.moreorless.au.com/killers/pinochet.html
http://zivotopisyonline.cz/augusto-pinochet-ugarte.php
a
PF
Komentáre
no Chile by asi inak vyzeralo
Zaujimave kontrasty pamiatok medzi modernymi vysokymi budovami...krasne zabery mas tam....a to predkolumbovske muzeum...hmmmm
Dobrý deň, Pali, ta to tvoje dnešné čítanie mi pre zmenu pripomenulo
Tie fotky sú parádne... Hotova pastva pre oči.
Potešilli najmä obrázky
Ako vždy sa ale teším celému článočku...
Believer,
Iste, je otázne, ako by Chile vyzeralo dnes.
Ale som hlboko presvedčený, že súčasné fungovanie sveta je trvalo neudržateľné. A rozhodne to nemyslím len z hľadiska ekologického.
Obávam sa, že ešte za môjho života dôjde k veľkému pruseru...
Rozpravkaraka,
Pali