Teotihuacan.
Neďaleko hlavného mesta (cca 40 km) sa nachádza záhadný Teotihuacan.
Teotihuacan
Teotihuacan
Miesto je hojne navštevované turistami a vlastne všetkými návštevníkmi Ciudad de México. Aj ten, kto pricestoval do Mexika len na krátku pracovnú cestu si iste nedá ujsť návštevu povestnej lokality nachádzajúcej sa kúsok od metropoly. Vedie sem viacero autobusových spojov. Je dobré privstať si a byť medzi prvými návštevníkmi. Neskôr sa to tu totiž podobá centrum Tokia – nielen množstvom Japoncov, ale množstvom ľudí všeobecne. Tajomná atmosféra zrazu v hemžení turistov stráca svoju silu.
Teotihuacan existoval už dávno pred Aztékmi. Tí mu dali len meno. V reči Aztékov znamená Miesto bohov, lebo vraj len bohovia boli schopní postaviť takéto gigantické stavby. Keď Aztékovia v 14. storočí n. l. Teotihuacan objavili, bolo toto obrovské mesto už 700 rokov opustené, pritom v roku 350 n. l. v ňom vraj bývalo 200 000 ľudí a bolo to najväčšie mesto na americkom kontinente. Nik nevie ako sa mesto volalo a kto boli jeho obyvatelia. Dnes je z neho objavená a vykopaná vraj len desatina..
Cez mesto vedú dve hlavné ulice, ktoré sa pretínajú v blízkosti Citadely. Jedna z ulíc - dlhá 4 kilometre a široká 44 metrov sa nazýva Cesta mŕtvych. Aztékovia jej dali tento názov, lebo verili, že obrovské stavby povedľa cesty sú hrobky. Stavby však slúžili ako obydlia pre najvyšších kňazov mesta Teotihuacan.
Na vrchole pyramíd, ktoré teda neslúžili ako hrobky, sa stavali drevené chrámy alebo obetné miesta s kamennými oltármi. Strmým schodiskom s vysokými stupňami sem privádzali zajatých nepriateľov, aby ich rituálne obetovali. Známe sú hororovité obrazy kňazov, ktorý obsidiánovým nožom vyrezávali z hrude obete ešte tepúce srdce a ponúkali ho nebeským božstvám. Zvyšok tela ako nepotrebný balast vrhli z pyramídy dole. Kvôli tejto historke považovali Španieli pyramídy ako súčasť a symbol pohanstva a preto ich systematicky ničili.
Pyramída Slnka je tretia najväčšia na svete. (väčšia je len pyramída v Cholule – neďaleko Puebly a Cheopsova pyramída.) Pyramída Slnka bola postavená okolo roku 100 n. l. Štvorcová základňa má hrany dlhé 225 metrov. Piaty stupeň pyramídy siaha do výšky 70 metrov a na vrchol sa dá dostať po 248 schodoch.
Na zdolanie vrcholu treba trochu kondičky. Riadne sa pri tom zadýchate. Alebo môžete pyramídu dobyť expedičným spôsobom a budovať postupové občerstvovacie tábory...
Z vrchola je pekný rozhľad na okolité horstvá. Na vrchu, v strede pyramídy sa nachádza kovový bod. Vzhľadom na množstvo návštevníkov je pri ňom neustála tlačenica, pretože každý sa chce bodu dotknúť a zostať s ním v dotyku niekoľko sekúnd. Zmysel tohto konania mi zostal utajený, ale pre istotu (aby som o niečo neprišiel - napr. šťastie, aby som si niekoho nepohneval – napr. bohov, aby mi niekto nevyčítal, že som sa nedotkol – napr. ? ) som sa ho dotkol aj ja. Na moje veľké sklamanie som však ani na sebe, ani mimo seba nepostrehol nijakú zmenu pred dotykom a po ňom!
Takže naozaj neviem...
kovový bod v strede vrchola Pyramídy Slnka
Pyramída Mesiaca na severnom konci Cesty mŕtvych je o čosi menšia ako Pyramída Slnka. Jej základňa má rozmery 150 x 140 metrov a vysoká je 45 metrov.
V rozsiahlom Teotihuacane vás po celý čas návštevy obťažuje množstvo dotieravých predavačov suvenírov. Niektoré predmety, ktoré ponúkajú sú pekné iné nestoja za veľa, ale v každom prípade si môžete byť istí, že všetko, čo vydávajú za autentické vykopávky, má len celkom nedávny dátum vzniku. Voči predavačom suvenírov sa treba ozbrojiť značnou dávkou trpezlivosti, pretože ak by ste aj celú prehliadku absolvovali v skafandri určenom na potápanie v extrémnych hĺbkach (to by bol teda hic!) – aj tak sa vám predavači dostanú pod kožu... teda vlastne pod skafander.
Zdroj fotografií:
Komentáre
PF
ahoj, Paolo - tajomné pyramídy Slnka a Mesiaca
moje obľúbené miesta ...
jaj, keď si predstavujem, čo všetko ešte pred nami ukrývajú ... :)
Nádhera :-)
Pali...
príjemné čítanie pred spaním
super, v prírode majú úplne iné rozmery :-)