Druhý najväčší meteorický kráter na svete.
Cez kontrolné stanovištia tureckej armády sa musíte prebit aj keď chcete navštíviť druhý najväčší meteorický kráter na svete.
Turecká strážna veža pár metrov od iránskej hranice.
Jeho diera je široká 35 metrov a hlboká 60 metrov. Meteorit vo forme žeravého anditu dopadol na bozaltskú planinu v septembri roku 1892 necelé dva kilometre severne od tureckej pohraničnej obce Gurbulak a doslova len zopár metrov od turecko-iránskej hranice.
Karl May, ako je známe, napísal pútavé romány o apačskom náčelníkovi Vinnetouovi a severoamerických Indiánoch, hoci nikdy v Amerike nebol. Literárna kritika a nielen ona mu vyčíta, že opisuje nepravdivé reálie. K. May je aj autorom románu Cez divoký Kurdistan a ďalších umiestnených do tohto ázijského regiónu. Ani v Kurdistane K. May nikdy nebol (najďalej sa dostal do Istanbulu), ale zdá sa, že sa tu zatiaľ v porovnaní s mayovkami veľa nezmenilo. Akurát na rovných strechách skromných hlinených príbytkov pribudli satelitné antény, ktoré predsa len prinášajú aj osvetu. Možno aj to povedie k tomu, aby 25-miliónový národ Kurdov konečne nabral sebavedomie a odvahu vysloviť nekompromisný nárok na vlastný štát. Skromní a priateľskí Kurdi by si ho zaslúžili.
Zdroj fotografií:
PF
Komentáre
predstavujem si ten ohlušujúci náraz, keď žeravá guľa s chvostom ticho prifrčala z neba
A bolo to len pred 117 rokmi.
Kto vie, aké mal meteorit zloženie ?
Či sa našli jeho úlomky alebo sa všetky roztavili pri náraze ?
A z akých kútov galaxie ho k nám zafúkal hviezdny prach ...
no vidieť to v priamom prenose, to by bola sila :)
Pali...