Nad hlavným mestom štátu Oaxaca sa na kopci vo výške okolo 500 metrov nachádza Monte Alban.
Monte Alban sa stal okolo roku 300 p.n. l. hlavným mestom zapotéckej civilizácie. Architektonické plány na vybudovanie montealbanských pyramíd (ak vtedy niečo také jestvovalo) vypracovali pravdepodobne Olmékovia – príslušníci najstaršej známej civilizácie na území Mexika. Vybudovali ich však Zapotékovia, ktorí pohltili olmécku kultúru v 5. storočí pred našim letopočtom.
V dejinách architektúry a urbanizmu to väčšinou fungovala tak, že mestá sa budovali v úrodných údoliach v okolí riek, či iných vodných zdrojov. Zapotékovia si však za stavebnú parcelu vybrali jeden z vrcholov hôr. Tristo rokov im trvalo kým horu, nie nepodobnú Chopku, zarovnali tak, že na nej vytvorili rozľahlú plošinu. Vytvoriť takéto čosi aj pri použití dnešnej stavebnej techniky vzbudzuje rešpekt. Ako to dokázali oni bez techniky sa môžeme len dohadovať...
Z Oaxaky vás k Monte Albánu odvezie dýchavičný autobus, či mikrobus niektorej z cestovných agentúr.
Cesta vedie chudobnými oaxackými štvrťami v uličkách strmo zarezaných do hôr a ďalej prašnými a krkolomnými cestami.
To, čo vás očakáva, je veľkolepé.
Najznámejšou pamiatkou je Chrám tanečníkov. V mnohých hrobkách sa našli urny, ktoré však neobsahovali popol. Zapotékovia mŕtvych pochovávali nespopolnených a do hrobiek vkladali len urny s menami zosnulých. Keďže Zapotékovia boli prvým mezoamerickým národom, ktorý používal písmo, všade sa nachádza množstvo hieroglyfov. Nie všetky sa ešte podarilo rozlúštiť.
Aj v Bratislave sa takmer na každom dome nachádza množstvo hieroglyfov od najrozličnejších graffiťákov.
Nie som si istý, či o 2 300 rokov z nich bude niekto taký uveličený, ako sme my boli z tých zapotéckych...
Zdroj fotografií:
PF
a
Komentáre
ej ale je tam krásne
Pali...