Pavol Fabian

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

AKO SOM SA STAL CESTOVATEĽOM *(oprava) PESTOVATEĽOM SPOMIENOK. (pokus o cestopis na pokračovanie) - 28. časť

Bhaktapur a Pašupatinath.

  

           NEPAL – Never Ending Peace And Love.

Viacero českých, ale aj jedna či dve slovenské cestovné kancelárie ponúkajú návštevu Nepálu s jeho Strechou sveta. V dôsledku toho túto hornatú krajinu navštevuje stále viac turistov z bývalého Česko - Slovenska. Úmerne s tým stúpa počet komerčných expedícií, v ktorých na rozdiel od bývalých športových nerozhoduje o účastníkoch ich výkonnostná úroveň, ale hrúbka peňaženky. To predstavuje potencionálnu hrozbu pre úspech expedície, ale i pre životy jej účastníkov. Tej jesene zostalo v Himalájach navždy šesť Slovákov. Skutočnosť, že išlo vo väčšine prípadov o skúsených lezcov len potvrdzuje, že pri rozhodovaní o ceste do Himalájí by mal každý potencionálny účastník zájazdu zvážiť svoje fyzické schopnosti, skúsenosti z ľadovcovej vysokohorskej turistiky a najmä postaviť si reálny cieľ a nesnažiť sa ho dosiahnuť za každú cenu, napriek nepriazni počasia a pod vplyvom časového stresu. Ak účastník splní tieto podmienky stane sa mu návšteva Himalájí nezabudnuteľným zážitkom.

 

Nepálska vizitka.

Nepál sa svojou rozlohou približuje bývalému Česko - Slovensku. Viac ako tretinu jeho územia predstavujú veľhory s výškou väčšou ako 6 500 m. n. m. Je pochopiteľné, že možností na výber pobytu je tu viacero. Od nenáročnej návštevy Národného parku Chitwan na juhu Nepálu s možnosťou navštíviť džungľu a pozorovať z chrbta slona kúpuce sa krokodíly a množstvo vtáctva, cez trek do Langtangu – skrytého himalájskeho údolia s množstvom rododendrónov, po trekingové trasy pod Everest alebo do oblasti Annapurny.

Pre fyzicky zdatnejších a skúsenejších sa ponúka možnosť vystúpiť na niektorý z  osemnástich trekingových vrcholov, ktorých výška sa pohybuje od 6 000 – 7 100 m. n. m. Cena povolenia na výstup sa pohybuje okolo 300 US dolárov a platí sa i povolenie za vstup do konkrétnej oblasti tzv. trekking permit (okolo 30 US dolárov). Najobľúbenejšie a najznámejšie trekingové vrcholy sú Mera Peak 6 437 m. n. m., Island Peak 6 189 m. n. m., Gokyo peak 5 480 m. n. m. a Tukuche Peak 6 920 m. n. m.

 

Tajomstvo šéfkuchára.

V Nepále sa jedná o ceny prakticky všade okrem stravovacích zariadení. Pod takéto označenie treba zahrnúť všetko - od pomerne slušných reštaurácií s nepálskou, indickou, čínskou, thajskou, kórejskou kuchyňou v hlavnom meste až po takzvané lodge t.j. drevené, či kamenné búdy na trekingových trasách, kde hygiena prípravy jedál je dosť pochybná. O tom, že hygiena pokrivkáva, sa môže presvedčiť každý, pretože kuchyňa v lodgi je často aj jedálňou a niekedy i spálňou a vy ste očitý svedok prípravy jedla. Otvorený oheň, ktorý voľne čmudí do miestností (Nepálci nestavajú komíny) sa udržuje prikladaním sušeného jačieho trusu a kuchár spravidla tými istými rukami prikladá na oheň i miesi cesto na tradičnú placku čapátí. V prípade, že v kuchyni pomáhajú aj deti, čo je takmer pravidlo, rovnako ako je pravidlo, že deťom v chladných Himalájach sople tečú až na bradu, môže mať vaše čapátí i rôzne ďalšie prímesi, lebo vreckovky sa v Nepále príliš neuznávajú.

 

Bhaktapur.

V Káthmándú by ste rozhodne nemali vynechať prehliadku Bhaktapuru – zrekonštruovaného stredovekého mestečka s Kráľovským palácom so zlatou bránou a s množstvom pozoruhodných drevorezbárskych stavebných prvkov na budovách v celom meste.

vstupenka do mestskej časti Káthmándú - Bhaktapur

Bhaktapur

obilné zrno sa suší a prehrabuje priamo na uliciach Bhaktapuru.

Bhaktapur

Bhaktapur

Pretože Bhaktapur je od centra vzdialený asi 10 kilometrov, máte štyri možnosti ako sa tam prepraviť.

-taxíkom,

-cyklorikšou (Hrozí, že sa budete musieť s domorodcom striedať v bicyklovaní. Najmä, ak sedíte v rikši dvaja priemerne urastení chlapi),

-trolejbusom mestskej hromadnej dopravy (vraj doživotný zážitok)

-alebo si môžete, ako autor týchto riadkov, požičať v požičovni bicykel.

To však urobte len vtedy, ak ste sa rozhodli skoncovať so životom! Ak sa nezabijete kvôli technickému stavu bicykla, nepadnete do výmoľa na katastrofálnej ceste a nezrazí vás niektorý zo zásadne tesne predbiehajúcich autobusov, určite umriete neskôr na rakovinu pľúc v dôsledku neuveriteľného množstva vdýchnutých nekatalyzovaných výfukových plynov.

Pri kontrole technického stavu bicykla, ktorý si idete prenajať v požičovni, treba najväčšiu pozornosť venovať funkčnosti zvončeka, pretože jediná možnosť ako prejsť cez rušné križovatky je zavrieť oči a za neustáleho cinkania štýlom kamikadze šliapať vpred.

Bhaktapur

Bhaktapur sa vyznačuje veľkým množstvom pozoruhodných rezbárskych artefaktov. Stredoveké mesto bolo rekonštruované vďaka veľkolepému nemeckému projektu.

Bhaktapur

Bhaktapur

Bhaktapur

verejné "kúpele" v Bhaktapure

 

Pašupatináth.

Ďalším miestom, ktoré by ste v Káthmándú nemali vynechať je chrám Pašupatináth ležiaci na brehu rieky Bagmátí.

Pašupatináth.

Toto miesto je obzvlášť významné pre nepálskych hinduistov, pretože tunajší chrám pokladajú za najsvätejší. Každý nepálsky hinduista si pokladá za česť, keď môže prísť zomrieť práve sem. Známa Matka Tereza tu zriadila akési zariadenie na doopatrovanie starých hinduistov. Záujem o pobyt je veľký.

Pašupatináth.

V prípade úmrtia chovanca tohto zariadenia je to jednoduché. Smútočný obrad sa koná len pár metrov od útulku pre starých hinduistov na brehu rieky Bagmátí. Je to praktické, pretože podľa hinduistickej viery sa telo musí spopolniť do štyroch hodín po smrti. A tak nie je žiadna zvláštnosť, že v Pašupatináthe sa na jednom brehu rieky Bagmátí konajú súčasne tri pohrebné obrady a na druhom brehu čulo frčí obchodovanie so suvenírami, svätí muži sa za bakšiš dávajú fotografovať s turistami, neďaleko indickí fakíri vyhrávajú tancujúcim kobrám, ba vyskytujú sa tu vraj aj povestní dvíhači ozrutných balvanov uviazaných na vlastnom penise. Na kameňozdvíhačov som však šťastie nemal. A ani ma to nemrzelo. Už pri pomyslení čo je to za divadlo, som cítil nepríjemný pocit v podbrušku.

Rieke Bagmátí v Pašupatináthe dominuje na jednom brehu smrť, na druhom život. 

Pahupati je najsvätejšie miesto pre kremácie, ktoré sa konajú na západnom brehu rieky. Na kremačnom mieste bližšie k fotografovi práve ktosi dohorieva, vzdialenejšie je voľné pre prípadného záujemcu.

svätí muži (sadhuovia) v Pašupatinathe.

odpočinok neďaleko Pašupatinathu.

Bez návštevy Pašupatinathu nepálsky kráľ nikam neodchádza. Požiada vždy boha Šivu o požehnanie, aby ho chránil pred všetkým zlom. Čitateľ dennej tlače možno práve hľadá v novinách informáciu, či do Pašupatinathu nedorazí kráľ.

 

 

Zdroj fotografií:

PF


AKO SOM SA STAL CESTOVATEĽOM *(oprava) PESTOVATEĽOM SPOMIENOK. (pokus o cestopis na pokračovanie) | stály odkaz

Komentáre

  1. Detské sople v čapáti?
    Aktívna imunizácia miestnou bakteriálnou flórou. Veď oni Vám len dobre urobili!.) To aby ste v tých Himalájach neochoreli a kto ochorel, aby sa čo najskôr uzdravil:)
    publikované: 05.03.2008 07:28:36 | autor: KameliaB (e-mail, web, autorizovaný)
  2. PF ...
    Tak na toto len pekne hľadaj sponzora (ak ho ešte nemáš). A vieš prečo niekedy nečítam detailne o čom píšeš? Jednak sa vyžívam v prvom rade vo fotografiách, potom sa mi nechce na tretí pokus strefiť sa do správneho názvu príslušných miest. Ale hlavne, ja si to radšej prečítam "potom" všetko naraz, keď to bude na kvalitnom kriedovom papieri s ešte kvalitnejšou ponukou príťažlivých fotografií a s tou naj na tvrdom obale. Do Vianoc nestihneš?
    publikované: 05.03.2008 07:52:36 | autor: marthabielska (e-mail, web, autorizovaný)
  3. PF - predstavujem si, ako so zavretými očami za stáleho zvonenia bicykluješ v rušnej nepálskej križovatke
    Ty máš ale nervy !:)
    Ten záber č. 3 sa mi dnes páči najviac, vedela by som ho pozorovať stále ...
    publikované: 05.03.2008 08:10:37 | autor: monami (e-mail, web, neautorizovaný)
  4. Nepal je uzasna krajina
    a asi by som to riskol na bike, extremne jazdy ma pritahuju, s tmou pred ocami casto taham, ale do kopcov. Risknem to bez zvonceka...dufam ze sa nebudem potom "opalovat" na brehu Bagmati. Tento sposob spopolnovania som mnohokrat cital pri roznych zapiskoch z Indii.
    Ty si bol v Nepale s cestovkou alebo na vlastnu past?
    publikované: 05.03.2008 08:19:26 | autor: believer (e-mail, web, autorizovaný)
  5. Believer,
    bol som s Michalom Brunnerom z brnenskej Montany.
    publikované: 05.03.2008 09:23:19 | autor: PF (e-mail, web, autorizovaný)
  6. tuzim cestovat
    Velmi ma taha India. Ako som precital desiatky zapiskov o cestach do tejto krajiny, tak ma tam velmi taha. Akurat ze je to pre mna nejako nerealne. Financne, existencne a casovo. Dalsia moja vysnivana krajina je Australia, tam by som vsak potreboval cestovny listok s inicialami "iny vek a volnost". Preto len citam rozne cestopisy a zapisky, tak ako aj tvoje zapisky a premyslam ci by som zvladal tie cesty. Samozrejme tu co si podnikol ty asi nie, nemam ziadne lezecke ci vysokohorske skusenosti. tak mi ostava len citat a snivat...a vychutnavat si tie cesty na ktore "mam" (nemyslim len financne).
    publikované: 05.03.2008 10:01:15 | autor: believer (e-mail, web, autorizovaný)
  7. Believer
    keď ťaháš na biku do kopcov, tak kondičku máš! Otázka znášania výšky je vec individuálna a nedá sa natrénovať. Buď znášaš alebo neznášaš. No a ja lezec tiež nie som... tak do III.-IV. st. UIAA a aj to ma musí zobrať na lano niekto, kto liezť naozaj vie.-))). Trekové cesty zas nie sú technicky náročné- naučiť sa chôdzu v mačkách a brzdiť cepínom na ľadovci, keď sa šmykneš a letíš dole, zas až taký problém nie je... Neviem, koľko máš rokov, čítal som, že výšku najlepšie znášajú štyridsiatníci
    Inak hľadám parťáka na jednu akciu na budúci rok - ide o kopec a územie, kde ešte nijaký Slovák/Čech pravdepodobne nebol. Len to bude svinsky drahé a ešte neviem kde zoberiem peniaze. a či zoberiem...-)))
    publikované: 05.03.2008 10:22:06 | autor: PF (e-mail, web, autorizovaný)
  8. PF
    No vysky znasam, pokial nie som na sikmej streche domu ci na strome, skaly mi problem nerobia, akurat som este nevisel na lane :))...vek styridsiatnika tiez splnam, teda aspon nieco na tie hory splnam.
    Ta tvoja cesta do pre Slovaka nepreskumanej oblasti laka ani nevies ako. Ibaze s financiami u mna by bol problem. Kde tolko nul zohnat.:)
    publikované: 05.03.2008 10:32:42 | autor: believer (e-mail, web, autorizovaný)
  9. Believer,
    nemyslel som práve na závrate z výšok (hoci vlastne aj to je dôležité), ale na výškovú chorobu. No a s tymi peniazmi je to fakt problem. Samozrejme aj pre mňa! Lotto nevychádza... že by mal niekto záujem o moju obličku?-)))
    publikované: 05.03.2008 10:54:10 | autor: PF (e-mail, web, autorizovaný)
  10. PF
    Mne sa v tipovani tiez nedari, prave sa pokusam nejake zapasy namiesat, vcera mi usiel jeden zapas a mohol som byt prachac:)))...1400 Sk som mohol vlastnit...zaklad na cestu by uz bol...a co myslis, za 2 oblicky by sa dala cesta podniknut?...aspon budeme lahsi pri slapani :))
    publikované: 05.03.2008 11:09:46 | autor: believer (e-mail, web, autorizovaný)
  11. Believer ešte,
    India láka aj mňa... pred 2 rokmi som už takmer išiel do indických Himalájí, ale potom z toho zišlo...namiesto nich som išiel do Mexika... ale Mexiko tiež nie je zlé...-)))
    publikované: 05.03.2008 11:11:36 | autor: PF (e-mail, web, autorizovaný)
  12. Believer
    hm... oblička veru môže vážiť pol kila -))) o to viac slivovice by sme mohli zobrať! -))
    publikované: 05.03.2008 11:12:57 | autor: PF (e-mail, web, autorizovaný)
  13. tssssssssss....čo to sa tu kuju za pikle?..)))))
    publikované: 05.03.2008 11:20:17 | autor: MissEllie (e-mail, web, autorizovaný)
  14. PF
    No bez oboch obliciek by som si slivovicu uz asi navychutnal...musim zistit ake organy sa este daju darovat:))
    publikované: 05.03.2008 11:22:05 | autor: believer (e-mail, web, autorizovaný)
  15. Text som čítala už v noci...
    len mám doma veľmi pomalý internet a keď sa obrázky nenatiahli ani po 20-tich minútach vzdala som to...
    Toto bola pre mňa zatiaľ asi najzaujímavejšia časť... veľa som sa dozvedela :-)
    Vďaka
    publikované: 05.03.2008 11:22:55 | autor: zelenarusalka (e-mail, web, autorizovaný)
  16. oprava
    predat:)))
    publikované: 05.03.2008 11:23:05 | autor: believer (e-mail, web, autorizovaný)
  17. Pali, myslím si, že tvoj cestopis má veľkú výpovednú a dokumentačnú
    hodnotu a je jeden z mála na blogu, ktorý prináša videnie sveta mimo nás, niečo podobné má už len Starý Račan a Doko. Viac krát si sa vyjadril, že si na blogu nový. Zdá sa mi, že sme do blogu vstúpili približne v rovnakom čase a je vlastne obdivuhodné, že vieš každý deň dodať takýto vecný, virtuózne spracovaný text. Tvoje zážitky z ciest sú aj pre mňa obohatením a rada ich čítam.

    Dnes som zatiaľ stihla len jednu kávu, ale k tomuto si rada dám tú druhú.
    publikované: 05.03.2008 16:03:26 | autor: Rozpravkarka (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014