Kolomenskoe.
Ďalšie z najnavštevovanejších miest, kde sa písali dejiny ruskej kultúry sa nachádza neďaleko a je momentálne nenavštíviteľné. Klasicistická budova Boľšoj teatra, ktorú v rokoch 1821 – 1825 postavil Osip Beauvais prechádza zásadnou, dlho očakávanou a dlho trvajúcou rekonštrukciou.
Letné cárske sídlo Kolomenskoe sa nachádza v južnej časti Moskvy. Cesta metrom je dlhá, ale oplatí sa. Od stanice metra Kolomenskaja treba ešte hodný kus kráčať po svojich. Na počudovanie azda až na desiaty pokus sme natrafili na obyvateľa typického panelákového sídliska, ktorý nás vedel nasmerovať správnym smerom.
chrám Matky Božej Kazanskej v areáli Kolomenskoe
typické modré kupoly chrámu Matky Božej Kazanskej v areáli Kolomenskoe
V rozsiahlom parku Kolomenskoe sa nachádza i pozoruhodný kostol Nanebovstúpenia Pána (Cerkov voznesenija)
V areáli, do ktorého je bezplatný vstup, sa nachádza celkovo 17 objektov predstavujúcich architektonické celky cárskej usadlosti od 16. až 19. storočia. Najstaršou pôvodnou pamiatkou v areáli je chrám Nanebovzatia Panny Márie zo 16. storočia, ktorý bol v roku 1994 zapísaný do zoznamu svetových pamiatok UNESCO. Z rozľahlého parku so 600 – 800 ročnými dubmi sa otvárajú široké výhľady na mesto – žiaľ najmä na jeho sídliskovú časť, kde sa však medzi šeďou panelákov ako ostrovy v sivom mori prekvapujúco sem-tam zaligocú zlatisté kupoly ktorejsi cerkvi.
Zdroj fotografií:
PF
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Inside_Moscow_Bolshoi_Theatre.jpg
http://en.wikipedia.org/wiki/File:Bolshoi_Theatre-Aug,_2007.jpg
Komentáre
pocity vo mne buracaju
Krásne veľké Rusko
krasive fatagrafie :)
:-)
A v Balšom som kedysi dávno videla Labutie jazero.
Pali...