Pavol Fabian

Vytlač príspevok
Odporuč príspevok
Bookmark and Share PRIDAŤ NA VYBRALI.SME.SK

AKO SOM SA STAL CESTOVATEĽOM *(oprava) PESTOVATEĽOM SPOMIENOK. (pokus o cestopis na pokračovanie) - 159. časť

Útek z Oaxaky I.
  

Posledné dni z takmer mesačného pobytu v Mexiku, zameraného predovšetkým na výstupy na najvyššie hory Mexika, sme chceli stráviť v obľúbenej turistickej destinácii – Oaxace. Obľúbenej najmä kvôli koloniálnej architektúre a neďalekému najveľkolepejšiemu zapotéckemu mestu Monte Albán úchvatne vystavanému na kopci 400 metrov nad Oaxackým údolím. Kvôli jeho výstavbe museli Zapotékovia zrovnať značnú časť vrcholu vzdialene prirovnateľného k Chopku.

 

Iglesia de Santo Domingo v Oaxake

Iglesia de Santo Domingo v Oaxake

Iglesia de Santo Domingo v Oaxake

Iglesia de Santo Domingo v Oaxake

Oaxaca je zároveň 260-tisícové hlavné mesto rovnomenného štátu, jedného z 31 štátov mexickej federácie. Treba povedať, že spolu so štátmi Chiapas a Guerrero tiež jedným z najchudobnejších. Priemerné príjmy v mnohých severných mexických štátoch sú zhruba tri krát vyššie ako príjmy v troch spomínaných južných.

Oaxaca

Oaxaca

Oaxaca

Oaxaca

Oaxaca

Po príchode do mesta sme veľmi rýchlo zistili, že tu nie je všetko s kostolným poriadkom. Pre Mexiko, ale aj ďalšie latinskoamerické štáty je charakteristické, že doslova na každom kroku stretnete uniformovaného ozbrojenca štátnej, miestnej, mestskej, či súkromnej polície. Oblečeného v nepriestrelnej veste a vyzbrojeného od revolvera, cez brokovnicu až po guľomet. V Oaxake uniformovaní akoby vymreli. Bolo to pochopiteľné.

Mesto sa nachádzalo v rukách povstalcov.

Oaxaca

Podľa toho aj vyzeralo. Takmer ste nenašli stenu, ktorá by nebola nasprejovaná nejakým heslom. Keď ste sa chceli prejsť  centrálnym námestím Plaza de Armas, či širším historickým centrom, každú chvíľu ste museli zohýnať hlavu popod obrovské transparenty popísané heslami, dlhšími textami, či zobrazujúce viac, či menej vydarené karikatúry nenávideného miestneho guvernéra Ulisesa Ruiza. Desiatky stanov, či celtových šiatrov, ktoré boli lanami visiacimi krížom cez ulice popriväzované o okná, ozdobné mreže, stĺpy pouličného osvetlenia, poskytovali prístrešok stovkám protestujúcich. Na všetkých prístupových uliciach do centra mesta prehradzovali cestu barikády z prevrátených a vypálených áut, vriec s pieskom, pneumatík, stavebného odpadu, ostnatého drôtu a najrozličnejšieho materiálu.

jedna z barikád v Oaxake 

Napriek všetkému v meste panoval pokoj. Turisti sa pokojne prechádzali pomedzi protestujúcich a obťažovali ich jedine pouliční predavači čohokoľvek. Ale zamestnanci nášho hotela sa sťažovali, že tohto roku je tu turistov výrazne menej. Neboli z toho nadšení. Turisti predstavujú výraznú časť mestského príjmu.

barikáda

 

Zdroj fotografií:

PF


AKO SOM SA STAL CESTOVATEĽOM *(oprava) PESTOVATEĽOM SPOMIENOK. (pokus o cestopis na pokračovanie) | stály odkaz

Komentáre

  1. Pali...
    takže pokojná bojová zóna... ((-:
    publikované: 12.01.2009 08:18:18 | autor: lasky (e-mail, web, autorizovaný)
  2. mexické kostoly sú sqelé
    publikované: 12.01.2009 08:28:55 | autor: sagi (e-mail, web, neautorizovaný)
  3. to ste sa dobre v Mexiku zdržali
    za mesiac sa toho dá vidieť dosť..
    publikované: 12.01.2009 10:03:38 | autor: believer (e-mail, web, neautorizovaný)
Pozor, na konci je potreba spočítať neľahkú matematickú úlohu! Inak komentár nevložíme. Pre tých lenivejších je tam tlačidlo kúzlo.



Prevádzkované na CMS TeaGuru spoločnosti Singularity, s.r.o., © 2004-2014