Strom z El Tule I.
Približne desať kilometrov na východ od Oaxaky - hlavného mesta rovnomenného mexického spolkového štátu, sa nachádza El Tule.
El Tule je bezvýznamné, ospalé mestečko s 6 800 obyvateľmi, ale honosí sa predsa len jednou pozoruhodnosťou. Tá sa nachádza v záhrade kostolíka zo 17. storočia Santa Maria del Tule.
Kostolíka, ktorý by sa s omnoho väčšou legitimitou ako ten bratislavský, mohol nazývať Modrým kostolíkom, pretože jeho interiér je celý výrazne ladený v tejto farbe.
Do Tule sme prišli skoro ráno, kostolná záhrada bola ešte zatvorená. Jediný pohľad nám však prezradil, čo je miestnou raritou. Tesne za mrežovým plotom svoju mohutnú spleť konárov vystiera El Árbol del Tule – tzv. Strom z Tuly. Bedekre o ňom zvyknú hovoriť ako o najväčšom žijúcom organizme na Zemi.
Strom má aj ďalšie mená - Montezumov strom, či El Gigante. Dávni zapotécki Indiáni ho volali Ahuehuete – čosi ako starec vo vode. Dnešní obyvatelia Tuly ho nazývajú Sabino. Voľne sa to dá preložiť ako rozvážny starec. No a samozrejme - ide o mexický národný strom.
Pre botanikov je to však tisovec (Taxodium mucronatum). Parametre tohto stromu sú uvedené na informačnej tabuľke.
Sú veľkolepé: obvod 58 metrov, priemer 14,05 metra, objem 816,829 m3, váha 636,107 tony a výška 42 metrov.
Západná strana kmeňa
Odborníci odhadujú jeho vek na viac ako 2 000 rokov. Z ľudského pohľadu je to vek impozantný, zvlášť ak si uvedomíme, že sadiť ho mohol vrstovník egyptských faraónov. Napriek tomu rekordy v dĺžke života stromu patria boroviciam druhu Pinus aristata rastúcim v Big Pine na východnej strane Sierry Nevady v USA. Tie dosahujú vek až 4 700 rokov.
O tisovci z El Tule legenda hovorí, že pod ním táboril sám Hernando Cortez. Známi českí cestovatelia Hanzelka a Zikmund sa o strome zmienili vo svojom cestopise Mezi dvěma oceány.
Českí cestovatelia píšu, že v čase ich návštevy bola pri strome osadená tabuľka pripomínajúca aj návštevu Alexandra von Humboldta. Cestovatelia tento údaj ale hneď spochybňujú, pretože Humboldt údajne nikdy nebol ani v neďalekej Oaxake. Hanzelka a Zikmund počas svojej slávnej cesty tatraplánon dorazili do El Tule niekedy v roku 1950, teda pred päťdesiatimi siedmimi rokmi. V cestopise uvádzajú vtedajšie parametre stromu: výška 40 metrov, objem stromu 705 m3, tieň jeho koruny vraj pokryl plochu 800 m2, odhadovaná váha kmeňa 549 ton a obvod 36 metrov (!).
severozápadná strana kmeňa (všimnite si porovnanie s parkovými lavičkami v pozadí)
Čo sa udialo za polstoročie? Skutočne strom o toľko vyrástol? Alebo boli vykonané presnejšie merania a odhady? Fakt je, že aj seriózne zdroje dávajú stromu z El Tule jednoznačné prvenstvo v kategórii najväčší a najširší strom.
Zdroj fotografií:
PF
a
(jedna fotografia a časť informácií pochádza z knihy Hanzelka, Zikmund : Mezi dvěma oceány. Orbis Praha 1959 )
Komentáre
tak to je riadny praded kolos:)
pekný
hlboko sa sklanam
Pali...
Z tvojho perexu mi napadlo: o najväčšom živijó-úcom orgazme na svete nenapíšeš? (((-:
Lasky
Ale asi by som vedel aj na takú tému...
A nemuselo by sa to volať pestovateľ spomienok...-)))